Obecnie technologia rozwija się w ekspresowym tempie, a liczba nowości dostępnych na rynku może przytłaczać. Cały czas powstają gadżety dla seniorów, które mają za zadanie ułatwić im funkcjonowanie w obecnym świecie. Każdy z nich musi spełniać szereg wymagań, aby był intuicyjny w obsłudze i jak najlepiej spełniał swoją funkcję. Zobacz, co warto kupić i na co zwrócić szczególną uwagę!
Dla miłośnika książek – czytnik e-booków
Czytnik e-booków to jeden z najlepszych pomysłów na prezent dla starszej osoby, zwłaszcza jeśli lubi dużo czytać. Dzięki czytnikowi senior może mieć swoje ulubione lektury zawsze pod ręką i nie będzie musiał nosić ze sobą ciężkich, papierowych książek. Takie urządzenie świetnie sprawdza się nie tylko w domu, ale również w podróży.
Przy wyborze czytnika e-booków, warto zwrócić uwagę na to, aby zawierał funkcje, które ułatwią czytanie starszej osobie. A zatem najlepiej, aby urządzenie miało doświetlany ekran z możliwością regulacji intensywności światła, dzięki której można dopasować jasność ekranu do pory dnia. W najnowszych czytnikach e-booków znajdziemy również odpowiednio skonstruowane wyświetlacze, umożliwiające dopasowanie wielkości i grubości czcionki. Dużo z nich w wyglądzie i dotyku przypomina zwykłą kartkę papieru, nie męcząc tak oczu jak standardowe wyświetlacze.
Dla aktywnego seniora – pulsometr
Pulsometr (pulsomierz lub tętnomierz) to urządzenie, które rejestruje pracę serca podczas ćwiczeń lub innej aktywności fizycznej. Jego zasada działania przypomina dobrze nam znany aparat EKG. Jednak to nie jest jedyna funkcja może pełnić pulsometr. Oprócz mierzenia tętna może podawać także ilość spalonych kalorii czy kontrolować wydolność organizmu, nie pozwalając na jego przeciążenie. Bardzo przydatny w takim urządzeniu jest również krokomierz, dzięki któremu sprawdzimy, ile kroków zrobiliśmy w danym dniu i jaki szacowany dystans przeszliśmy lub przebiegliśmy.
Dla bezpieczeństwa – bransoletka dla starszych osób
Jakiś czas temu na rynku pojawiły się tzw. bransoletki awaryjne dla seniorów, które służą do szybkiego wezwania pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Wyglądem przypomina nieco zegarek. Z tą różnicą, że na bransoletce znajdziemy dwa przyciski: zielony do kontaktu telefonicznego z opiekunem, który po rozmowie podejmuje decyzję o wezwaniu pogotowia lub o zawiadomieniu rodziny; czerwony z kolei łączy nas z centrum operacyjnym. Jedną z największych zalet bransoletki awaryjnej dla seniorów jest to, że ma wbudowany czujnik upadku, który aktywuje się w sytuacji, gdy starsza osoba nie może mówić lub jest nieprzytomna. Oprócz wymienionych funkcji, bransoletka dla starszych osób pozwala mierzyć tętno, kroki, a nawet sprawdza geolokalizację.
Dla ochrony – smartwatch dla seniorów
Bardzo przydatnym gadżetem jest zegarek na rękę dla seniorów, który posiada wbudowany przycisk SOS, nadajnik GPS i telefon. GPS wbudowany w smartwach pozwala na zlokalizowanie seniora z dokładnością do 5-10 metrów w sieci GPS oraz do 20 metrów w sieci wi-fi, a do 200 metrów dzięki nadajnikom operatorów komórkowych. Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw geolokalizacji należy pobrać na urządzenie aplikację Bezpieczny Senior. Inne możliwości, które oferuje smartwatch dla seniorów, to m.in. monitorowanie pulsu czy możliwość prowadzenia rozmowy. Zegarek z powodzeniem może zastąpić nam telefon, a dzięki temu, że nosimy go na ręce, trudniej go zgubić. Dodatkowo posiada on też opcję nasłuchu, więc rodzina czy opiekunowie bez większych problemów mogą sprawdzić, co dzieje się z podopiecznym. Warto też wspomnieć o jednej z ciekawszych funkcji, jaką posiada smartwatch dla starszych osób, a mianowicie przypominaczu. Po odpowiednim skonfigurowaniu zegarek będzie sygnalizował nam, że np. powinniśmy zażyć lekarstwo.
Dla prawidłowego wypoczynku – łóżka i materace
Łóżko dla seniora powinno być dobrane do jego stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Osoba mobilna, wstająca samodzielnie lub z niewielką pomocą opiekuna, powinna mieć łóżko wysokie, ułatwiające przyjęcie pozycji stojącej bez zbytniego angażowania mięśni i kręgosłupa, a pozwalając na lekkie opuszczenie się na podłogę. Najlepiej sprawdzają się drewniane łóżka dla seniorów z wygodnym materacem komorowym. Jeśli zaś chodzi o osoby schorowane, częściowo lub całkowicie unieruchomione, dobrym rozwiązaniem są specjalistyczne sprzęty dostępne w sklepach z artykułami medycznymi. W zależności od schorzenia mogą one dodatkowo posiadać regulowane barierki, sterowanie elektryczne za pomocą pilota, albo trapez lub wyciąg. W łóżkach o funkcjach rehabilitacyjnych są dostępne różnorodne pozycje, np. podparcie pleców, oparcie stóp czy uniesienie kolan w pozycji Trendelenburga (pozycja z kolanami, łydkami i stopami wyżej niż reszta ciała, co ma na celu poprawienie krążenia).
Czas relaksu dla seniora – telewizor
Na co zwrócić uwagę podczas wybierania telewizora dla starszej osoby? Przede wszystkim na dobre nagłośnienie oraz przejrzysty obraz, ponieważ seniorzy nieraz cierpią na niedomagania słuchu lub pogorszone widzenie. Gdy odbiornik jest słabej jakości albo ekran zdecydowanie zbyt mały, oglądanie ulubionych programów mogłoby być prawdziwą udręką, dlatego też warto zdecydować się na taki o przekątnej 40-43 cali. Kupując telewizor dla seniora, warto zwrócić uwagę na to, czy jest w nim wbudowany tuner, dzięki czemu nie będzie się trzeba męczyć z ewentualną konfiguracją. Jednym z priorytetów jest także łatwa obsługa oraz minimalistyczny pilot z dużymi, czytelnymi przyciskami.
Na dobry początek dnia – specjalny budzik dla seniorów
Na rynku można znaleźć specjalne budziki dla seniorów, dzięki którym codzienne pobudki będą znacznie przyjemniejsze. Budzik świetlny, bo o nim mowa, działa w ten sposób, że najpierw emituje delikatne światło, z czasem zwiększając natężenie. Na samym końcu dołącza do niego sygnał dźwiękowy. Takie rozwiązanie pozwala wybudzić się stopniowo i bez szoku, sprawiając, że nowy dzień zacznie się przyjemniej niż przy zwykłym budziku.